Спортуваме и компјутерски се надоградуваме

Со цел децата да се отргнат од работата пред компјутер и постајаното седење на мобилен телефон или таблет и повеќе да спортуваат, односно да внимаваат на здравиот начин на живот, денеска во СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола се одржа едукативно предавање на тема „Спортуваме и компјутерски се надоградуваме“.

Една од темите која што беше опфатена на денешното предавање беше „Како влијае седењето врз нашиот живот“? Имајќи ги во предвид истражувањата кои покажуваат дека седењето и нездравиот начин на живот допринесуваат за зголемување на смртноста кај населението.

На предавањето учениците исто така имаа можност директно од спортисти да слушнат кој е бенефитот од спортот и дали е добро да се спортува.

Од СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола најави дека и во иднина ќе реализираат голем број активности со цел да ги поттикнат за зголемување на физичката активност.

*Текстот и видеата се преземени од ТВ Мега Спортуваме и компјутерски се надоградуваме)

СПОРТУВАМЕ И КОМПЈУТЕРСКИ СЕ НАДОГРАДУВАМЕ 16.12.2016

СПОРТУВАМЕ И СЕ НАТПРЕВАРУВАМЕ ВО СРЕДНОШКОЛСКИ ДУХ 04.11.2016